19 Kasım 2009 Perşembe

Bir PC'yi Göçertmek...

Sakındığın göze çöp batarmış. Şu sıralar bilgisayarım âfâki ve enfüsî belâlalara maruz kalmakta. Ne de olsa imtihan dünyası...

Programlama Lab. için Ubuntu kurmuştum, 2-3 gün çalıştı ve bir sabah ansızın göçtü! Açılırken siyah ekranda kalıyordu. Çözemedim, bari sileyim dedim.

Windows'ta iken EASEUS Partition Master programı ile Ubuntu'nun kurulu olduğu diski silecek, Windows diskimi de biraz genişletecektim. Kuyruktaki işlemlerin tamamlanması için reboot gerektiği mesajını aldım. Sistem diskiyle ilgili işlem yapılacağı için gayet doğal karşıladım ve onayladım.

Bilgisayar yeniden başladı ve Ubuntu diskim silindi. Ama sistem diski (C:) genişletilemedi, "Belki disk birleştirme (defrag) işlemi sonrasında tekrar denemelisiniz." mealinde bir uyarı aldım.
Birleştirme yapmak üzere Windows'u açma niyetiyle bilgisayarı yeniden başlattım. Fakat Grub Loader, silinen diske erişemediğinden dolayı haklı olarak "Diski bulamıyorum." diye hayıflandı. Demek ki, boot sırası Ubuntu diskimde kayıtlıymış.

Kara gün dostu 'Hirens' CD'sini taktım. MBR, EMBR falan ne varsa sıfırladım. Can havliyle yaptığım bu şuursuz işlemler yapıcı olmaktan çok yıkıcı olmuş ki, artık hard disk hiç görülmüyor. Sanki bilgisayara bağlı bir disk yok!

Hirens'i çıkardım, Ubuntu'yu taktım; onu çıkardım Windows 7'yi taktım... Nafile! Windows 7 ile repair seçeneğini seçince Sistem diskimi görüyordu, fakat sabrımı aşkın bir süre bekletiyordu.

C:'de kurulu düzenimi kaybetmek istemiyordum. O yüzden format atmaksızın Windows kurmaya karar verdim. Böyle yapınca "Program Files", "Documents and Settings", "Windows" gibi sistem klasörleri "Windows.old" isminde bir klasöre taşınıyor, sonra Windows kuruluyor.

Windows'u bu şekilde kurduktan sonra bilgisayarı Hirens CD'si ile açtım. Windows.old klasörü içindeki dosyaları yeni gelenlerin üstüne yapıştırdım. Yani C:\Windows.old\Windows klasörünü C:\Windows klasörü üzerine vs... Bu arada "Erişim engellendi." uyarısına sebep olan dosyaları da "Unstoppable Copier" programı halletti.

Şu an Windows'um açıldı. Eski düzenim duruyor, fakat masaüstümde "Bu Windows kopyası orjinal değil" mesajı... İki-üç kez yeniden başlatana kadar Windows seri no'mu giremiyordum, çünkü Bilgisayarım'ın özelliklerinde seri no girme yeri yerinde yoktu. İki-üç kez yeniden başlatınca yerine geldi ve şifremi girince herşey düzeldi.

Yine de bir-iki rahatsız edici şey var. Açılırken run-time hatası veren bir program, her başlangıçta çıkan Office Visio 2007 başlıklı yükleme yapıyor kılıklı kutu, kazara silinmiş fontlar yüzünden abuk subuk gözüken bazı diyaloglar, yazılar...

Kör-topal, ama olsun, buna da şükür. Tam ödev döneminde göçüşlerde kalmadık, başımızı sokacak bir Windows'umuz bari var artık... :)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Linux kullansan böyle sıkıntılar yaşamazdın, sayın abim...

Muhammed DEMİRBAŞ dedi ki...

Hepsinin yeri ayrı gönlümüzde :)

WSO2 ESB + ClientAccesPolicy.xml + CrossDomain.xml

ClientAccesPolicy.xml and CrossDomain.xml files have to be found at root of your services Silverlight and Flex clients to be able to acce...