28 Mayıs 2009 Perşembe

Veri Yapıları ve Algoritmalar Ders Notları


Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Veri Yapıları ve Algoritmalar 1 ve 2 derslerinin ders notlarıdır.
Derste kullanılan defter fotokopisinin bilgisayara geçirilmesiyle oluştu. Ayrıca ders kitabı olarak kullanılan Ellis Horowitz 'in "Fundamentals of Data Structures in C" kitabından da istifade edildi. Bir de dersteki diyaloglar eklendi.
Malum, piyasada Veri Yapıları alanında bir Türkçe kaynak boşluğu var. Bu notlar mühendislik öğrencilerinin bu ihtiyacını bir yere kadar görecektir. 

Bil234 - Veri Yapıları ve Algoritmalar 2  | alternative (Hâlen yapılacak değişiklikler olmasına rağmen tamdır denebilir)


Ders notu deyip geçmeyin, küçük bi kitap gibi oldu. Önsözü bile var :D

Not: Mart 2012'de notların fotokopide dolaşan halini kimin yazdığını öğrendim. Rukiye (Sütbaş) Çelik Hanım'a verdiği yoğun emekten ötürü buradan teşekkür ediyoruz.


Önsöz (vya2)
Elinizde bulunan bu ders notları, Hacettepe Üniversite Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde okutulan Veri Yapıları ve Algoritmalar 2 dersindeki konuları içermektedir. Yazılanlar, büyük ölçüde defterden, dersteki diyaloglardan ve ders kitabından (Ellis Horowitz – Fundamentals of Data Structures in C) alınmıştır
Oluşum…
Bu notlar; öncelikle Yasin KAVAK’ın, fotokopisi elden ele dolaşan Veri Yapıları defterinin sanal ortama aktarılmasıyla oluşmaya başladı. (Yasin KAVAK’a kalıcı teşekkürler…) Fotokopi makinelerinde gittikçe solan o siyah‐beyaz sayfalar; şekiller renlendirilerek ve kodlar MinGW & Eclipse C/C++ editörlerinden âşina olduğumuz vurgu ve renklendirmelere uygun şekilde biçimlendirilerek daha ilgi çekici ve daha anlaşılır hâle getirilmeye çalışıldı.
Defterdeki notlarla yetinilmedi, 2008‐2009 güz döneminde Mustafa hocamızın verdiği Veri Yapıları dersleri bilfiil takip edildi. Bu derslerde defterden fazla olarak edinilen birikim de notlara yansıtılmaya çalışıldı. Hocamızın, ‘görmüş‐geçirmiş bir mühendisin genç meslektaşlarına birikimlerini aktarması’ sadedinde ders esnasında bizlere sunduğu ufuk açıcı görüşlerinin de yer yer dâhil edilmesi notları renklendirdi ve derse mühendislik ruhu, ders notlarına ayrı bir zenginlik kattı. Kendisine ait cümleler, belki ufak düzeltme ve uyarlamalarla, ama büyük çoğunlukla hocamızın ağzından, kendine has nükteli üslûbu özellikle korunarak aktarılmaya çalışıldı.
Tüm bunlara ek olarak; notlardan istifade etmek isteyenleri araştırmaya sevk etmede bir ilk adım, bir teşvik olması amacıyla ek bilgiler eklendi; konular Wikipedia ve Vikipedi ağırlıklı dış bağlantılarla beslendi. Arzu edenler, konuyla ilgili daha detaylı bilgilere açılan bir kapı olarak bu bağlantılara başvurabilecekler…
2009 ders yılında sınavlarda sorulan sorular ve öğrenci çözümleri de en sona bir ek olarak eklendi.
Amaç ve Sonuç…
Bu ders notunun oluşumu öncelikle kişisel fayda amaçlanarak başlamıştır. Daha sonra ise yalnızca herkesin faydalanabileceği bedava bir kaynak ortaya koyma maksadının dışına taşmadan; severek isteyerek, içten gelerek, ama bir görev bilinciyle devam ettirilerek oluşturulmuştur. Sonuçta, yapanı da okuyanı da memnun eden güzel bir gayri resmi eser meydana gelmiş oldu.
Teşekkürler...
Öncelikle veri yapıları ve algoritmaların Bilgisayar Mühendisliği’nin can damarı mesabesinde olduğunu anlamamıza yardım eden Mustafa EGE hocamıza…
Dersin standardı hâline gelmiş defterinden bolca faydalandığımız Yasin KAVAK arkadaşımıza ve varsa kendisinin faydalanmış olabileceği, bilemediğimiz daha eski defter sahiplerine…
Yanlışları ve eksikleri çekinmeden söyleyen ve bu iyiliklerinden ötürü teşekkürü gerçekten hak eden tashihçi arkadaşlarıma…
“%60’a %40” sloganıyla yaptığımız işin bir kıymeti olduğunu zihnimde somutlaştıran girişimci ruhlu arkadaşlarıma…
Notların oluşumu döneminde (özellikle sınav zamanlarında) her köşe başında beni yakalayıp memnuniyetlerini dile getirerek gazıma gaz katan, gayretimi diri tutan bölüm arkadaşlarıma…
Ve “İndirilme sayısı: 180” sayısına bir bir artırarak katkı yapan her ferde bir bir teşekkür ederim.
Muhammed DEMİRBAŞ - Ankara 2009


11 yorum:

Adsız dedi ki...

Allah razı olsun tüm emeği geçenlerden.

Yasin dedi ki...

Not: Mart 2012'de notların fotokopide dolaşan halini kimin yazdığını öğrendim. Rukiye (Sütbaş) Çelik Hanım'a verdiği yoğun emekten ötürü buradan teşekkür ediyoruz.

Bu notu görmek beni mutlu etti, alt dönemdeki arkadaşlarla notları paylaşan bendim ancak yasin'nin elden ele dolaşan notları deyince sanki notlar benimmiş gibi algılanabiliyordu. Sonradan da daha net belirtildiği üzere yazar ben değilim, bu ifadeyi de ben istememiştim. Notların gerçek yazarına teşekkürler =)

Tabi editör arkadaşımıza da kendi tabiriyle kalıcı teşekkürler =)

Adsız dedi ki...

Güzel hazırlanmış ama ufak hatalar var :)

Muhammed DEMİRBAŞ dedi ki...

Elbette vardır, insanlık hali :) Gördüğünüz bariz hatalar varsa düzeltmeye çalışalım. Bu yazı hala blogdaki en hit yazılardan biri, demek ki insanlar kullanmaya devam ediyor. Bu sevindirici.. Hatalı kısımları düzeltelim de kimse mağdur olmasın :)

Adsız dedi ki...

Teşkkürler güzel bir kitap en azından şimdilik ikili ağaçtan düğüm silmeyi öğrendim :)

Mehmet Akif Akkuş dedi ki...

VY2 sayfa 5 indorder dolaşmada hata var Muhammed. Ellerine sağlık.

Tevfik Akcan dedi ki...

indirmek istiyorum lakin linkler sıkıntılı tekrar yükleyebilir misiniz

Muhammed DEMİRBAŞ dedi ki...

Linkleri güncelledim, geri bildirim için teşekkürler.

Adsız dedi ki...

linkler sıkıntılı

Adsız dedi ki...

indirmek istiyorum lakin linkler sıkıntılı tekrar yükleyebilir misiniz ?

Muhammed DEMİRBAŞ dedi ki...

Alternatif linkler ekledim.

WSO2 ESB + ClientAccesPolicy.xml + CrossDomain.xml

ClientAccesPolicy.xml and CrossDomain.xml files have to be found at root of your services Silverlight and Flex clients to be able to acce...