23 Mayıs 2009 Cumartesi

Hangi Web Tarayıcıyı Kullanıyorsunuz?


HUBBM haber grubunda yazmıştım:

Ben uzun süredir Opera kullanıyorum. Zaman zaman Firefox ve Chrome kullanma denemelerim de oluyor tabi. Firefox'a kötü diyemem. Ama bence Opera'nın eline su dökemez.

Şimdi anlatacaklarım biraz Opera methiyesi olacak ama baştan belirteyim komisyon falan almıyorum :) Sadece web tarayıcılarını tanımak için bi fikir alışverişi / beyin fırtınası olsun maksadıyla konuyu açtım.

Sadede gelelim. Bi kere Opera kullanımı rahat. Kendime evimde hissediyorum. Internet Explorar'da bi yere basacan da hemen yanlış bi şeyler olacak gibi diken üstünde duruyorsun. Firefox'ta da çok rahat ettiğimi söyleyemem. Bence en önemli etken budur, diyebilirim. Ve bunu uzun uzun açabilirim:

Opera'da daha rahat kullanım için düşünülmüş farklı özellikler var. Mesela Opera açıldığında Hızlı Erişim özelliği sayesinde kendi belirlediğiniz 9 siteye tek tıkla girebiliyorsunuz. Yer imleri ya da Sık Kullanılanlar gibi bi menüden site aramayla vakit geçirmiyorsunuz. (Tabi kullanmak isterseniz yer imleri de var) Buna benzer bi özellik Google Chrome'da var. Ama sık kullanılandığınız siteleri listeliyor. Sizin dahliniz yok.

Çoklu sekme özelliği: Artık her tarayıcıda var. Ama opera'da sekmeler açıkken Opera'yı kapatırsanız tekrar açtığınızda kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Firefox'ta yanlış bilmiyorsam buna benzer bi özellik 3. sürümüyle eklendi.

Sonra Opera'da oturum kaydetme özelliği var. Mesela bi A konusunu araştırırken 15 tane sekme açtınız. Bi de yeni bir pencerede B konusuyla ilgili 20 sekme açtınız. Bunları ayrı ayrı kaydedip daha sonra istediğiniz biriyle çalşmaya devam edebiliyorsunuz. Yani bir tıkla o kaydettiğiniz 20 sekme açılıveriyor.

Bi de belki küçük ama beni mest eden bi özellik: "Yapıştır ve git". Adres çubuğuna ya da "Google'da ara" çubuğuna bişey yapıştırdığınız zaman komutu göndermek için enter'a basmanız gerekiyor. Tabi bu diğer tarayıcılarda. Opera sizin yerinize enter'a da basıyor :)

Firefox'un eklentileri gibi Opera'nın da "bileşenleri" var. 3. parti gadgetlar...

Özel fare hareketleri olan bir tarayıcı daha bilmiyorum. Mesela farenin bir sol bir sağ tuşuna hızlıca peşpeşe basarsanız "İleri", önce sağ sonra sola basarsanız "Geri" komutu vermiş oluyorsunuz. Firefox'taki gibi klavyeden Alt tuşunu bulup basılı tutarken sol/sağ oklara basmak için başınızı klavyeye eğmeniz gerekmiyor. Ya da fareyle ekranın belli biyerindeki ileri-geri tuşlarına nişan almak...

Opera'da yolunuz açık. Herşey daha verimli, hızlı ve rahat çalışmanız için tasarlanmış. Çok güzel.

Ha bi de hız deyince en hızlı tarayıcı da Opera'ymış diye bi söylenti dolaşıyo... 


Hiç yorum yok:

WSO2 ESB + ClientAccesPolicy.xml + CrossDomain.xml

ClientAccesPolicy.xml and CrossDomain.xml files have to be found at root of your services Silverlight and Flex clients to be able to acce...