31 Ocak 2009 Cumartesi

AutoIt3 Dili

NEDİR?

Bir programlama dili. Daha doğrusu bu tür dillere "betik (script) dili" diyorlar galiba. Linux'un bash'inin Windows'un batch'inin bir benzeri. Bence her programcının öğrenmesi lazım AutoIt'i...

NE GEREK VAR, NERDEN ÇIKMIŞ?

İlk başta bir kuruluşta sistem yöneticisi görevinde olan birisi tarafından Windows kurulumu vs. gibi işlemlerden sonra yapılan rutin işleri otomatikleştirmek için gereksinim duyulmuş. Bireysel kullanım için bir betik dili olarak düşünülmüş. Fakat sonradan bakmışlar ki revaç buluyor; üzerine düşmüşler, geliştirmişler ve hala geliştirmeye devam ediyorlar. (Bu arada C++ ile yazıldığını ve kaynak kodunun açık olduğunu da söyleyelim)

SINIRLARI NEDİR?

Sizin kabiliyetinize, bilginize ve sabrınıza kalmış. Basit betiklerden girift programlara kadar geniş bir spektrumda programlar geliştirebilirsiniz. Aynı C program kodu içinde Assembly kodu kullanabildiğimiz gibi AutoIt kodu içinde de C++ kodu kullanabiliyorsunuz. (Yani hemen hemen böyle). Mesela harici bir DLL çağırma, COM ve sistemdeki hazır nesneleri kullanma gibi imkanlar mevcut.

HADİ ÖĞRENİİM BARİ.. KAYNAK?

En az bir dil bilen herkes bunu da kolaylıkla öğrenecektir. AutoIt'in kendi yardım dosyaları oldukça geniş ve yeterli bir kaynak (bir çok kişi gibi ben de ordan öğrendim). Ayrıca kendi forumlarından da yardım almak mümkün.

http://www.autoitscript.com

Hiç yorum yok:

WSO2 ESB + ClientAccesPolicy.xml + CrossDomain.xml

ClientAccesPolicy.xml and CrossDomain.xml files have to be found at root of your services Silverlight and Flex clients to be able to acce...