31 Ocak 2009 Cumartesi

Kullanışlı Ufak Araçlar (AutoIt Çalışmalarım)


Kendi yaptığım küçük programcıklardan bir kaç örnek vereyim (kaynak koduyla beraber):

au3_md_calismalar.rar [dropbox]


Girdi Engelleyici:
0-6 yaş grubu kardeş, yeğen, komşu çocuğu vs. vs. var, bilgisayarda çizgi film izlemek istiyor. Ama izlerken de rahat durmuyor, heyecanlandıkça klavyeyi dövüyor. Bu programla klavye ve fare devre dışı kaldığı için klavye dayak yerken içiniz rahat oluyor.


Masaüstünü Değiştir:
Masaüstü Windows'ta öntanımlı olarak "C:\Documents and Settings\\Desktop" gibi bir klasördür. Yani masaüstünde gördüğünüz dosyalar aslında o klasördeki dosyalardır. Bu da C'de olduğundan sistem göçtü mü masaüstüne erişmek için biraz çırpınmanız gerekebilir. Masaüstü yolunu farklı bir klasöre ayarlayarak (mesela D:\_Sistem\Masaustu gibi) olası bir göçüş durumunda düşünmeden formatı çakabilirsiniz.


Otomatik PiSi:
Bişeyler kopyalıyor yada taşıyorsunuz, yada başka bir program çalışıyor ve başka bir işiniz olmadığı halde bilgisayarı kapatmak için o program yüzünden bilgisayar başında bekliyorsunuz. OtomatikPiSi sizin yerinize bekliyor ve beklenen olay gerçekleştiğinde dediğiniz işi yapıyor: bilgisayarı kapat \ müzik çal \program çalıştır vs.


RARPassCrack:
Download manyağısınız. İndirmeye doyamıyorsunuz. İndirdiğiniz RAR'ların şifresini biyere not alıyorsunuz ama sonra unutuyorsunuz. Bundan sonra o şifreleri tek bir dosyada toplayıp şifresini bulamadığınız RAR arşivi için bu programı kullanarak bir "dictionary attack" yapabilirsiniz.


cqprykh.exe Virüsü Temizleyici:
Son zamanlarda başımın belası olan virüs. Anti-virüsünü kendim yazdım. hıh


Dosya Görücü:
Virüs girdi, dosyalar hiç gözükmüyor yada sadece gizli dosyalar gözükmüyor. Bu programla sürücülerin kök dizinlerindeki gizli açık tüm dosyaları görebiliyorsunuz.


Otomatik Pencere Kapat:
PopupBlocker tarzı bişey. Tam işinize odaklanmışken ekranın orta yerinde lüzumsuz bi pencere beliriverir. Sizin odaklanmanızı bekler gibi zıplayıp zıplayıp durur. Bu program da o pencereyi kollar, yakalayınca kafasına tokmağı vurur.


Olan fontları geç:
Sisteme yeni fontlar yüklerken bir font zaten yüklüyse bir uyarı verir, onaylamanızı bekler. Çok sayıda font yüklerken farenin sol tuşuna olanca hızınızla tıklamaktan parmağınız ağrır. Bu program sizin yerinize tıklar.


Yer İmlerini Topla:
Firefox, İnternet Explorer ve Opera'da kayıtlı olan yer imlerini (sık kullanılanları) hızlıca bir araya toplar.


DOC Ulayıcı:
Bir klasör altındaki tüm word dosyalarını peşpeşe ekleyerek yeni bir word dosyası oluşturabilirsiniz. Not: Bu işi bedavaya yapan başka bi program internette yok. Ben bulamadım...


Satır Eleme/Seçme:
İçinde "www.rapidshare" geçen satırları bırakıp gerisini silmek istiyorsunuz. Yada dosyada tekrar eden satırlardan birden fazla olanları silmek istiyorsunuz. Bunun gibi metin dosyası işlemlerini bu arşivdeki programlarla yapabilirsiniz.


Attributes Ayarla:
Dosya/klasör özelliklerini (salt okunur, arşiv, sistem, gizli) ayarlamak için.


Ayrıntılı Dosya Listesi:
Bir klasör altındaki ( ve tüm alt klasörlerdeki) dosya ve klasörlerin adları, yolları, boyutları, özellikleri ve ne kadar derinde olduklarının bir raporunu verir.


Boş klasörleri sil:
Bir klasörün tüm alt klasörlerinde boş klasörleri bulur ve siler.


Koordinat bul:
Ekranda bir noktanın piksel olarak koordinatlarını verir.


MyHeader:
Kendi programlarınızı yazarken kullanabileceğiniz bazı hazır yordamlar. Bi zamanlar yazmışım...


ve diğerleri...Arşivimde en kayda değer gördüğüm programlar bunlar. Bakalım beğenecek misiniz?...


2 yorum:

Adsız dedi ki...

Gerçekten güzel site olmuş.. .

Adsız dedi ki...

sayfanı kapattım geri geldim şunları yazmak için.. "bu arada bende autoit hayranıyım (: neredeyse temizlik bulasık islerine baslatacam scripti :D şu günlerde autoit ile bir çevirici hazırlamayı düsünüyorum ama yani cümle yapısını oturtmak; kalıbı oluşturmak çok zor. hilelioyunlar.com da autoit yazılarım var.. ilgini cekerse tabi.. selametle.

WSO2 ESB + ClientAccesPolicy.xml + CrossDomain.xml

ClientAccesPolicy.xml and CrossDomain.xml files have to be found at root of your services Silverlight and Flex clients to be able to acce...